- 7 grudnia 2021
- Dodane przez: Serwis Laptopów RTech
- Kategoria Porady
Wymiana podzespołów w komputerze lub laptopie?
W wielu urządzeniach możemy dokonać modernizacji, dzięki której przy niewielkim nakładzie finansowym, nasz stary laptop czy komputer zacznie szybciej pracować. Mała ilość pamięci czy brakujące miejsce na dysku może znacznie spowolnić nasze urządzenie. Warto skorzystać z rady fachowców, którzy za darmo ocenią czy warto jest zainwestować w nasz obecny komputer i jakie efekty taka inwestycja w modernizacje przyniesie. W serwisie RTech z chęcią pomożemy Państwu w ewentualnej rozbudowie sprzętu i ocenie czy jest to opłacalne. Zadzwoń teraz: 518793555
Modernizacja / Upgrade laptopa – co można w nim wymienić?
Wszystko zależy od modelu naszego laptopa i możliwości jego rozbudowy / upgrade-u. W starszych laptopa można wymienić praktycznie wszystko tzn. procesor, ram, dysk, matrycę a w niektórych przypadkach nawet kartę grafiki. Najnowsze laptopy, czasami, nie posiadają np. slotu ram czy procesora, procesor, dysk i ram, może być wlutowany w płytę główną – co oznacza, że wymiana takich podzespołów w wielu przypadkach jest nieopłacalna lub w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa. W większości laptopów, modernizacja / upgrade, ogranicza się do wymiany dysku HDD na SSD lub w niektórych przypadkach (jeżeli laptop pozwala na instalację drugiego dysku) dołożeniem drugiego, dysku SSD – jako dysk systemowy, rozbudowy pamięci ram (o dodatkową kość ram lub wyjmowana jest obecna kość a wstawiana o większej pojemności) – wszystko zależne jest od ilości slotów RAM w płycie głównej.
Modernizacja / Upgrade Komputera stacjonarnego PC–ta – co można w nim wymienić?
W przypadku komputerów stacjonarnych, mamy już większe możliwości co do jego rozbudowy / modernizacji, jednak też są one ograniczone, przez chociażby obecnie zamontowaną płytę główną – no chyba, że zamierzamy też ją wymienić, jeżeli znajdzie się coś w niskim budżecie co obsłuży lepsze pozostałe podzespoły.
Przykładowe komponenty, które możemy wymieniać:
- Dyski HDD / Dyski SSD / Dyski m.2 o ile płyta posiada takowe złącze.
- Procesor CPU na zgodny z socketem płyty głównej oraz kompatybilny z płytą.
- Pamięć ram
- Zasilacz
- Chłodzenie CPU
- Wentylatory obudowy
- Obudowę
- Napędy CD / DVD
I pewnie wiele więcej elementów / dodatków, które nie zostały wymienione i opisane.
Modernizacja laptopa / notebooka / komputera w serwisie czy samodzielnie?
Wszystko zleży od naszych umiejętności, wiedzy oraz od sprzętu, który zamierzamy modernizować. O ile w większości przypadków dostęp do dysku czy ramu jest dość łatwy, to jednak zdarzają się laptopy / notebooki, które wymagają rozkręcenia sprzętu niemal do podstaw, aby dokonać upgrade-u. Jeżeli nie czujesz się pewnie, lub nie posiadasz wiedzy na temat kompatybilności komponentów – zostaw to fachowcom, którzy zrobią to profesjonalnie. Ponadto będziesz miał pewność, że w trakcie dokonywanej modernizacji twój sprzęt nie ulegnie awarii. Komputer po dokonanej modernizacji zostanie dokładnie sprawdzony a w wielu przypadkach zostaną wykonane także testy sprawdzające stabilność pracy urządzenia.
W trakcie jakiejkolwiek modernizacji naszego urządzenia, nie zapominajmy także o czyszczeniu i konserwacji układu chłodzenia, które odgrywa również bardzo wielką rolę w jego szybkim i stabilnym działaniu.
Wymiana dysku HDD na SSD / SSD NVMe – jakie dyski polecamy?
Poniżej prezentujemy przykładową listę dysków SSD / SSD NVMe jakie polecamy.
Dyski M.2 NVMe:
- SSD Samsung 980 500GB – Odczyt 3100 MB/s / Zapis 2600 MB/s
- SSD Samsung 970 EVO Plus 1TB (1024GB) – Odczyt 3500 MB/s / Zapis 3300 MB/s
- SSD Samsung 980 PRO Gen4.0x4 250GB – Odczyt 6400 MB/s / Zapis 2700 MB/s
- SSD Samsung 980 PRO Gen4.0x4 500GB – Odczyt 6900 MB/s / Zapis 5000 MB/s
- SSD Samsung 980 PRO Gen4.0x4 1TB (1024GB) – Odczyt 7000 MB/s / Zapis 5000 MB/s
- SSD TOSHIBA XG6 256GB M.2 PCIE – KXG60ZNV256G – Odczyt 3050 MB/s / Zapis 1550 MB/s
Lista będzie aktualizowana.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.