Jaki antywirus wybrać?

Oprogramowanie antywirusowe
Serwis Laptopów RTech

Program antywirusowy jest podstawową metodą ochrony naszego komputera / laptopa, telefonu czy tableta. Żaden jednak dostępny na rynku, nawet ten płatny, nie jest w stanie dać 100% pewności, że nasze urządzenie zostanie ochronione. W wielu przypadkach nowoczesnych wirusów / trojanów itp. które nie zostały rozpoznane jako zagrożenie przez programy antywirusowe, to użytkownik końcowy jest przyczyną infekcji urządzenia.

Programy antywirusowe możemy podzielić na darmowe oraz płatne. Darmowe nadają się głównie do użytku domowego, zaś do firmy warto by wyposażyć się w płatną wersję. Istnieje bardzo wiele produktów, które zyskały uznanie na polskim rynku. Poniżej kilka przykładowych:

 • Windows Defender
 • AVG AntiVirus
 • Norton
 • Avast
 • Comodo AntiVirus
 • 360 Total Security
 • Kaspersky Internet Security

Podstawowe funkcje antywirusa

Skanowanie plików – oznacza pełne skanowanie plików znajdujących się na podłączonych dyskach, które umożliwia wykrywanie zawirusowanych plików, złośliwego oprogramowania,  czy dodatków do przeglądarek.

Ochrona komputera w czasie rzeczywistym – urządzenie cały czas na bieżąco monitorowane jest pod wieloma kątami zagrożeń np. pobieranych plików, przeglądanych stron WWW, załączników poczty e-mail itp.

Skanowanie niestandardowe – niektóre antywirusy wyposażone są w dodatkowe funkcje skanujące np. sterowniki czy oprogramowanie znajdujące się w komputerze pod względem aktualizacji. Umożliwiają także skanowanie przeglądarek internetowych pod kątem wtyczek, które np. generują nam dodatkowe reklamy, czy nawet używają naszego komputera do kopania kryptowalut.

Poniżej przykład, czym się wyróżniają płatne antywirusy

 • Większa skuteczność:
  Dzięki stałej aktualizacji baz danych o potencjalnych zagrożeniach. Płatni użytkownicy antywirusa otrzymują w pierwszej kolejności aktualizacje baz zagrożeń. 
 • Więcej funkcji:
  Płatne wersje antywirusa, często oferują wiele dodatkowych funkcji, które nie znajdują się w bezpłatnych wersjach.

W przypadku Windows 10 i 11

Jeżeli zamierzasz wykorzystywać darmowy antywirus w wyżej wymienionych systemach Windows to w ich przypadku, zalecamy używanie wbudowanego antywirusa w system, zwany jako Windows Defender. Według wielu testów jest on znacznie skuteczniejszy, oraz dodatkowo nie obciąża naszego systemu.